Jonava
Herbas
Aikštė Jonavos centre.

Jonava

Jonavos rajono sav.

Jonavos miestas įsikūręs ant Neries kranto, netoli Kauno ir yra Jonavos rajono centras.

Jonava pirmą kartą paminėta 1740. Miestelis pradėjo kurtis XVIIa. iš greta esančio, didikams Kosakovskiams priklaususio Skarulių dvaro. Dominykas Kosakovskis čia įkūrė gyvenvietę, kurią pavadino sūnaus Jono vardu. Jo našlė Marijona Kosakovkienė pastatė medinę bažnyčią ir 1750 m. gavo karaliaus Augusto III leidimą įkurti Jonavos miestelį, rengti turgus ir prekymečius, apgyvendinti laisvus įvairių religijų žmones: krikščionis, totorius, žydus.

M. Kosakovskienė mirė 1769 metų pabaigoje ir Jonavos valdymą perėmė jos sūnus, vyskupas Juozapas Kosakovskis. Nors jis vertėsi sunkiai ir turėjo daugybę skolų, tačiau 1791 m. ryžosi statyti naują bažnyčią ir vienuolyną Jonavoje, nes pirmoji bažnyčia sudegė.

Bažnyčios statyba buvo 1793 m. Trinavė klasicizmo stiliaus bažnyčia ant Neries kranto tapo miestelio puošmena. Vyskupas Juozapas Kosakovskis mirė 1794 m. gegužės 8 d. Jo palaikai 1795 m. buvo atvežti ir palaidoti Jonavos bažnyčioje.

1782 m. Jonavoje jau veikė mokykla, kurioje mokytojavo vienuoliai.

1802 m. į Jonavą atvyko vienuoliai trinitoriai, kurie perėmė bažnyčią ir vienuolyną ir juos atremontavo. Vienuolių kūrimuisi Jonavoje pritarė ir juos rėmė tuometinis Vilniaus vyskupas Jonas Nepomukas Kosakovskis. Tačiau 1827 m. vienuoliai buvo iškeldinti.

1871 m. miestelyje pastatyta geležinkelio stotis.

1864 m. Jonavai suteiktos miesto teisės. 1924 m. jos patvirtintos.1922 m. gruodžio 13 d. buvo įkurta Jonavos parapija.

Prasidėjus 1941 m. karui, birželio 26 d. buvo sugriauta arba sudegė trys ketvirtadaliai Jonavos pastatų, nukentėjo ir bažnyčia.

Mieste yra Jonavos krašto muziejus, kuriame įrengtos kelios parodų salės.

 
Komentarai
Komentuoti gali tik prisijungę vartotojai. Registruotis
Jonava

Vartotojams
Vartotojas:
Slaptažodis:
Registracija Pamiršote slaptažodį?
Informacija
Jei jūsų miestelio dar nėra svetainėje arba jei turite daugiau informacijos apie savo ar kurį kitą miestelį ir norite šia informacija pasidalinti – siųskite savo miestelio aprašymą mums adresu info@miesteliai.lt ir jis bus patalpintas svetainėje.

Dabar svetainėje yra:
Miestų: 103
Objektų: 107
Nuotraukų: 881